Specjalność Inżynieria Spajania

Dlaczego specjalność IS?

Program studiów dla specjalności Inżynieria Spajania został przygotowany z uwzględnieniem wytycznych Europejskiej Federacji Spawalniczej (doc. IAB-002-2000/EWF-409) oraz Międzynarodowego Instytutu Spawalnictwa (doc. IAB-252r2-14/SV-00) w zakresie kształcenia inżynierów spawalników.

Uczymy wiedzy „tu i teraz”

Zakres wykładów na bieżąco uaktualniany – wiedza obecnie przekazywana jest wiedzą aktualną w zakresie technologii, problemów materiałowych oraz norm przedmiotowych.

Prowadzone laboratoria mają charakter praktyczny. Podczas akredytacji kierunku Inżynieria Materiałowa komisja wizytowała wykonywane ćwiczenia i sale laboratoryjne dając ocenę wyróżniającą.

Elitarność

Specjalność Inżynieria Spajania na kierunku Inżynieria Metali jest jedyną tego typu specjalnością w Polsce! Wszystkie politechniki kształcące inżynierów spawalników prowadzą właściwe profile dyplomowania na wydziałach mechanicznych. Stanowi to niewyobrażalną przewagę naszych absolwentów w stosunku do konkurencji na rynku pracy.

Studenci podsiadają znacznie szerszą wiedzę w zakresie spawalności w aspekcie metalurgicznym – powoduje to, że od razu po studiach znajdują zatrudnienie w zawodzie.

Otwarte drogi na początku kariery

W przypadku zakładów pracy w których wdrożony jest system zapewnienia jakości w spawalnictwie ISO 3834 (posiada je większość firm prowadzących procesy spawania) „Wytwórca powinien dysponować odpowiednim personelem nadzoru spawalniczego” który zatrudniany jest w oparciu o „…wytyczne dotyczące minimalnych wymagań kształcenia, szkolenia, egzaminowania i kwalifikowania personelu nadzoru spawalniczego…”. W przypadku absolwenta posiadającego dyplom z wpisem „Specjalność: Inżynieria Spajania” jest dowodem dla jednostki inspekcyjnej prowadzącej audyt, że wymagania dotyczące odpowiedniego wykształcenia są spełnione, stąd jest to cenne dla pracodawców i stanowi nierzadko kartę przetargową podczas zatrudniania naszych Absolwentów.

Solidne podstawy do rozwoju kariery

Ukończenie studiów w specjalności Inżynieria Spajania pozwala naszym Absolwentom rozwijać swoją karierę poprzez zdobywanie kolejnych uprawnień, m.in. dyplomu Międzynarodowego Inżyniera Spawalnika (IWE). Międzynarodowy Instytut Spawalnictwa powołuje w każdym zrzeszonym kraju jedną jednostkę która ma uprawnienia do nadawania tego tytułu, stawiając przy tym minimalne wymagania, jakie musi spełnić taki kandydat. Ukończenie studiów w specjalności Inżynieria Spajania daje naszym absolwentom możliwość spełnienia tego warunku formalnego!
Sytuację tę można porównać do osoby która chce uzyskać uprawnienia budowlane (uprawnienia do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez żadnych ograniczeń) – wymagania prawne wskazują, iż osoba taka musi m.in. spełnić warunek formalny jakim jest ukończenie studiów na kierunku Budownictwo

Kompetentna kadra

Kadra prowadząca zajęcia posiada kwalifikacje w zakresie Międzynarodowego Inżyniera Spawalnika (IWE) i Międzynarodowego Inspektora Spawalniczego (IWI) tj. najwyższe kwalifikacje o zasięgu międzynarodowym. Ukończone studia podyplomowe, liczne kursy i szkolenia (w tym badań nieniszczących) i praktyki spawalniczej (kursy spawaczy) oraz praca ekspercka dla zakładów przemysłowych, ubezpieczalni i sądów uzupełniają nasze kwalifikacje.