Pracownicy grupy

Dr hab. inż. Tomasz Kozieł, prof. AGH

Lider grupy

Działalność naukowa Lidera skupiona jest przede wszystkim wokół materiałów metalicznych krzepnących w warunkach szybkiego odprowadzania ciepła, w tym szkieł metalicznych, kompozytów amorficzno-krystalicznych i stopów wysokoentropowych. Zajmuje się projektowaniem, wytwarzaniem oraz charakterystyką struktury i właściwości nowych stopów lub modyfikacji składów chemicznych  stopów znanych z literatury w celu podwyższenia ich zdolności do zeszklenia, a także poprawy ich własności mechanicznych. Najnowsze badania Lidera dotyczą kompozytów z układu Cu-Zr-Al, w których wykorzystuje się efekt uplastycznienia wywołanego przemianą martenzytycznej indukowanej odkształcaniem, a także określenia poprawy zdolności do zeszklenia stopów Zr poprzez domieszkowanie ich metalami ziem rzadkich.

Był promotorem jednego doktoratu obronionego z wyróżnieniem pt. „Masywne szkła metaliczne na osnowie Zr o wysokiej zawartości tlenu domieszkowane metalami ziem rzadkich” (doktorant – mgr inż. Krzysztof Pajor, obrona 11.10.2022 r.) oraz promotorem pomocniczym doktoratu mgr. inż. Kamila Góreckiego pt. „Wytwarzanie i charakterystyka nowych, wysokoentropowych stopów z układu Al-Ti-Co-Ni-Fe” (obrona 11.02.2019 r.).

Jest współautorem 2 monografii naukowych, 40 publikacji indeksowanych w bazie Scopus, indeks Hirsha wynosi 12, zaś liczba cytowań to 639, a cały dorobek lokuje się w dyscyplinie inżynieria materiałowa. 

W kadencji 2020-2024 pełni funkcję Prodziekana ds. Kształcenia WIMiIP. Od 2010 roku jest członkiem Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego (PTM).

Dr inż. Krzysztof Pajor

Adiunkt badawczo-dydaktyczny, specjalista w dziedzinie Inżynierii Materiałowej w szczególności dot. masywnych szkieł metalicznych i innych materiałów funkcjonalnych. Przeprowadzanie syntezy materiałów w elektrycznym piecu łukowym, przygotowanie zgładów metalograficznych, badania SEM-EDS, badania własności mechanicznych, analiza kalorymetryczna i dyfrakcyjna. Doświadczenie także SEM-FIB, XRF oraz analizy tlenu. Dydaktyk z osiągnięciami; Termodynamika stopów, Przemiany Fazowe w Metalach i Stopach, Obróbka Cieplna, Nauka o Materiałach, Amorphous and nanocrystalline materials i in.

Dr inż. Krzysztof Pańcikiewicz

Doktor nauk technicznych w dyscyplinie Inżynieria Materiałowa w specjalności Inżynieria Spajania. Metaloznawca, dyplomowany Międzynarodowy Inżynier Spawalnik (IWE) i Międzynarodowy Inspektor Spawalniczy (IWI-C). Certyfikowany kontroler badań wizualnych (VT2). Od 2015 członek Polskiego Towarzystwa Spawalniczego. Rzeczoznawca w zakresie spawalnictwa, metaloznawstwa i obróbki cieplnej. Naukowiec, dydaktyk, tutor. Popularyzator nauki.

Dr inż. Łukasz Rakoczy

Doktor nauk technicznych w dyscyplinie Inżynieria Materiałowa w specjalności Inżynieria Spajania. Specjalista w zakresie badań odlewniczych nadstopów niklu i kobaltu stosowanych w przemyśle lotniczym. Certyfikowany kontroler badań wizualnych (VT2) i penetracyjnych (PT2). Od 2015 członek Polskiego Towarzystwa Spawalniczego. Laureat stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców.

Dr inż. Lechosław Tuz

Doktor nauk technicznych w dyscyplinie Budowa i Eksploatacja Maszyn w specjalności Spawalnictwo. Obecnie działalność naukowa i badawczo-rozwojowa skupiona w dziedzinie inżynieria materiałowa w obszarze metaloznawstwa, spawalnictwa i obróbki cieplnej oraz automatyzacji procesów wytwarzania. Dyplomowany Międzynarodowy Inżynier Spawalnik (IWE) i Międzynarodowy Inspektor Spawalniczy (IWI-C). Z-ca prezesa Polskiego Towarzystwa Spawalniczego. Biegły sądowy i ekspert.

Dr inż. Aneta Ziewiec

Doktor nauk technicznych z zakresu teorii i technologii procesów metalurgicznych w dyscyplinie Inżynieria Materiałowa, pracownik naukowo-dydaktyczny. Obecny obszar badań:  dyscyplina Inżynieria Materiałowa, Inżynieria Spajania. Zainteresowania badawcze: spawalność stali, metalurgia spawania, stale nierdzewne umacniane wydzieleniowo.  Promotor ponad 100 prac inżynierskich i magisterskich głównie z zakresu Inżynierii Spajania.

Pracownicy katedry współpracujący z grupą badawczą:

Dr inż. Zbigniew Żurek

Opis w trakcie przygotowania.

Pracownicy emerytowani

Prof. dr hab. inż. Anna Zielińska-Lipiec

Profesor zwyczajny. Metaloznawca, członek Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego i Polskiego Towarzystwa Mikroskopii. Specjalista w zakresie mikroskopii elektronowej, obróbki cieplnej stali i stopów specjalnych. Autorka lub współautorka ponad 250 artykułów i 2 monografii.

Prof. dr hab. inż. Edmund Tasak

Profesor zwyczajny. Metaloznawca, członek Polskiego Towarzystwa Spawalniczego. Ściśle współpracujący z osobami i instytucjami związanymi z przemysłem, zajmuje się problemami metalurgii spawania, jakości oraz spawalności materiałów konstrukcyjnych. Autor lub współautor ponad 250 artykułów, 9 książek i monografii, ponad 300 ekspertyz sądowych, arbitrażowych lub wykonanych na zlecenie zakładów pracy. Rzeczoznawca w zakresie spawalnictwa, metaloznawstwa i obróbki cieplnej. Odznaczony Medalem im. Stanisława Olszewskiego.

Dr inż. Janusz Stępiński

Doktor nauk technicznych w dyscyplinie Inżynieria Materiałowa w specjalności Stale i stopy specjalne. Metaloznawca. Specjalista w zakresie archeometalurgii i badań przedmiotów o znaczeniu historycznym. Współpracuje z osobami i instytucjami nauki i sztuki oraz muzeami.